O klubu

AC klub - logo

AC klub – logo

AC klub byl 3. května 1991 otevřen v objektu Nového internátu Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Heyrovského ulici jako vysokoškolský klub Vojenské lékařské akademie v Hradci Králové, který
je však přístupný široké veřejnosti. Za tuto dobu zde podařilo uskutečnit stovky koncertů rockových (například: -123 min., Walk Choc Ice, Lavina, Ready Kirken, Vladimír Mišík, Vyhoukaná SOWA, interpreti ze Slovenska, Velké Británie, Švédska či Holandska), folkových (například Wabi Daněk, Pepa Nos, Slávek Klecandr, Ivo Cicvárek, Štěpán Rak, Žofie Kabelková), jazzových (například Ramblin Rex, Jazz Eftärrat, Wentil Duo Brunne– Vyšohlíd, Friedl Trio, nChant Jazz & Snežana Vukčević, Václav Marek a Blue Star, Ostaš, koncert festivalu Jazz Goes To Town), etnických (například Sluneční orchestr, Celtic Ray, Jambalaya, ruští písničkáři, národopisné soubory, pravidelné večery s cimbálovkou) či vážné hudby (například Jiří a Martin Strejcovi, Nové dechové trio, kontrabasový virtuos prof. Gajdoš). Proběhly zde stovky tématických večerů a pořadů, například o Karlu Krylovi (včetně vystoupení jeho bratra Jana), Petru Novákovi, Bulatu Okudžavovi, francouzských šansonech, Freddie Mercurym, Doors, chorvatské, mexické, argentinské, čínské, irské či indické hudbě. Uskutečnila se rovněž dlouhá řada výstav výtvarného umění, večerů s autorskými přednesy vlastní poezie či prózy, divadelních činoherních i loutkových představení, besed za účasti například MUDr. Radima Uzla, pplk. Jiřího Komorouse či Arnošta Goldflama, cestopisných, duchovních či křesťanských večerů, na kterých mimochodem vystupovali písničkáři z Nového Zélandu nebo z Jihoafrické republiky. Od roku 2003 se klub každoročně stává dějištěm obnovené tradice studentských Majálesů. Roku 2004 zde odstartoval nový hudebně výtvarný projekt ´INspirACe´, který nabízí výstavy mladých talentovaných umělců, na jejichž vernisážích vystoupí vždy dvě známé skupiny. Projekt upoutal pozornost médií a dostalo se mu zájmu široké veřejnosti i její početné návštěvy, a tak bude pokračovat i v dalších letech. Projekt je situován do tří večerů prvních sobot v měsících říjnu, listopadu a prosinci.

AC klubAC klubu je v Hradci Králové místem naprosto výjimečným: tento výhradně nekuřácký (dost možná v tomto směru první a možná jediný svého druhu v republice) klub se stal vyhlášeným multikulturním prostorem, který se ve své dramaturgii nevymezuje vůči takřka žádnému hudebnímu či kulturnímu směru. Pouze se v jeho programu prakticky neobjevuje agresivní tvrdá hudba. Naopak se snaží připomínat neprávem opomíjenou tvorbu šedesátých let v české i světové tvorbě, vrací se k éře písniček Voskovce, Wericha a Ježka, připomíná velké osobnosti typu Jiřího Suchého, Hany Hegerové, Louise Armstronga či Franka Sinatry. Na scénu klubu se neustále vrací hradecké středoškolské kapely, z nichž drtivá většina odehrála své první koncerty právě zde. Řada z nich se postupem času vypracovala v respektovaná jména, za všechny jmenujme skupinu Lavina, která klub nepřestává považovat za svou domácí scénu. V AC klubu proběhly samostatně či ve spolupráci s Českým červeným křížem, Danetou, o.s. Salinger či o.s. Laxus akce zaměřené proti drogám, kouření, AIDS, násilí a také akce pro děti s poruchami řeči a sluchu, tělesně postižené, děti z domovů mládeže, důchodce či pro děti z internátů a speciálních škol. Na konci ledna 2005 se v klubu uskutečnil benefiční koncert „Hradec-Asie: jeden svět“, jehož výtěžek, 16.000,- Kč, pomohl prostřednictvím UNICEF oblastem v jihovýchodní Asii, postiženým ničivými vlnami tsunami. Na benefiční akci vystoupily skupiny Lavina (HK), Post-It (Praha), Vyhoukaná SOWA (HK), Imodium (Broumov) a Enter (HK). Nadále chceme nabízet tradiční akce, ale i řadu zcela nových programů a tématických večerů.

AC klub - prostory

Napsat komentář